10 Svarbiausių patarimų sergantiesiems ašiniu spondiloartritu (AS)

Informacija skirta sergantiesiems tiek ankiloziniu spondilitu (AS), tiek ašiniu spondiloartritu (aSpA)

Reguliariai lankykitės pas reumatologą

Ligą jums diagnozavo reumatologas, pas kurį turėsite reguliariai lankytis. Kartą per metus būtina pasitikrinti, net jei jaučiatės gerai. Taip nepraleisite ko nors svarbaus.

Mylėkite save

Ankilozinio spondilito (AS) (dar vadinamo Bechterevo liga) diagnozė gali labai paveikti jūsų gyvenimą, dėl ko galite jaustis prislėgti. Todėl nepamirškite paisyti ne vien fizinių, bet ir emocinių bei psichologinių savo poreikių. Tik priėmus diagnozę ir susitaikius su dabartinėmis savo galimybėmis bei poreikiais gali pagerėti darbinė veikla, santykiai bei socialinis gyvenimas.

Vartokite vaistus

Kiekvienas vaistinis preparatas gali būti ne tik naudingas, bet ir turėti pašalinį poveikį. Svarbu suvokti šį potencialų pavojų, tačiau vertinkite situaciją protingai. Jei norite gyventi normalų gyvenimą ir suvaldyti ligą, vaistų neišvengsite. Neverta kankintis, kai egzistuoja vaistiniai preparatai, tikrai galintys pagerinti jūsų gyvenimo kokybę.

Stebėkite savo laikyseną

Apie tai galvokite visą dieną. Atsistokite šonu prieš veidrodį, kuriame matote save visu ūgiu. Įsivaizduokite, kad nuo viršugalvio pėdų link krenta ant siūlo pakabintas svarelis. Turite stovėti taip, kad jo kritimo linija eitų tiesiai pro ausies lezgelį (t. y. apatinę ausies kaušelio dalį), petį, klubo vidurį, už kelio girnelės bei kulkšnies priekyje.

Pasimėgaukite karštu vandeniu

Tikriausiai pastebėjote, kad labiausiai nugarą skauda vos tik nubudus. Karšta vonia ar dušas ramina skausmą ir atpalaiduoja sustingusius raumenis ir sąnarius.

Atlikite tempimo pratimus

Raumenų ir sąnarių mankšta ilgam palengvina simptomus ir gali paveikti ligos eigą. Paprašykite fizioterapeuto parodyti jums tinkamiausius pratimus. Neleiskite būklei pablogėti ir reguliariai lankykite fizioterapines mankštas.

Būkite aktyvūs

Labai svarbu palaikyti sveiką savo širdies ir plaučių veiklą, todėl nepamirškite, kad jums reikia judėti. Pasirinkite tai, kas jums labiausiai patinka – galbūt tai bus šiaurietiškas ėjimas, o gal plaukimas ar dviračių sportas. Neatsisakykite jums patinkančio fizinio aktyvumo dėl ligos.

Žinokite, kada sustoti

Tinkamai subalansuokite savo veiklą, kad nepervargtumėte ar netaptumėte visiškai neaktyvūs. Geromis dienomis stenkitės daryti kiek mažiau nei manote pajėgiantys, o blogomis dienomis – kiek daugiau.

Sveikai maitinkitės

Svarbu palaikyti sveiką kūno svorį, nes antsvoris didina jūsų kūno masę laikančių sąnarių apkrovą, dėlto skausmas gali dar sustiprėti. Kasdien stenkitės suvalgyti bent 4 porcijas daržovių (tarp jų – mažiausiai vieną porciją žalių lapinių daržovių) ir 2 porcijas vaisių. Savo racioną papildykite baltymais, pvz., žuvimi, pupelėmis, ankštiniais, riešutais, kiaušiniais ir trupučiu mėsos (nepadauginant). Sveikiems kaulams būtinas kalcis, kurio per dieną reikėtų suvartoti apie 700 mg. Tiek kalcio yra 200 ml vidutinio riebumo pieno, 150 g lieso jogurto ar degtukų dėžutės dydžio sūrio gabalėlyje. Nėra įrodymų, kad AS simptomus galėtų palengvinti kokia nors konkreti dieta.

Stokite į draugiją, kurioje rasite bendraminčių

Lietuvos Bechterovo liga sergančiųjų draugijos „Judesys“ tikslas – atstovauti Lietuvoje gyvenantiems Bechterevo ligos, reumatoidinio artrito ir kitų reumatologinių sąnarių ligų padarinius kenčiantiems ar turintiems fizinę negalią žmonėms ir padėti jiems integruotis į visuomenę, siekti palankesnių įstatymų gydymosi, darbo, buitinėms, kultūrinėms ir mokymosi sąlygoms gerinti, padėti sudaryti sąlygas kompensuojamam vaistų įsigijimui, bei reabilitaciniam gydymui, profesiniam persi-kvalifikavimui ir pan.

Dalyvaudami draugijos veikloje turėsite galimybę pabendrauti su kitais panašioje situacijoje atsidūrusiais žmonėmis, pasijusti ne vieni su liga, pagaliau atsiras progų paieškoti sprendimų visiems drauge.

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >