Ką daryti, kad kasdienybėje jaustumėtės laimingesni?
Gyventi su pozityviu požiūriu sergant sunkia liga nėra lengva užduotis. AS kiekvieną žmogų paveikia skirtingai, o tai reiškia, kad teisingas gydymas ir gyvenimo būdas gali būti atrastas tik bandymų ir klaidų keliu. Tai, kas padeda vienam, kitam gali būti neveiksminga, bet vis tik pasidalinti idėjomis ir patarimais bendruomenėje tikrai verta.
Vienas svarbiausių patarimų – stengtis save padrąsinti ir paskatinti, neleisti ligai nugalėti jūsų psichologiškai. Prisiminkite šį moto: „AS turi mano kūną, bet ne mane!“
Tai reiškia, kad nors mano kūną kankina liga, jūs neleisite, kad ji pasisavintų ir kankintų jus. Atraskite, kas suteiktų kiekvienai jūsų dienai pozityvumo. Štai keli patarimai:
Kiekvieną rytą savo dienoraštyje parašykite penkis teigiamus dalykus
Ar žinojote, kad norint išstumti neigiamą teiginį prote, reikia penkių teigiamų komentarų?
Nesvarbu, kaip jaučiatės, atsikelkite ir apsirenkite
Jau gerai, jeigu jūs tiesiog nusiprausite po dušu ir persirengsite švaria pižama!
Tegu jūsų mėgiama knyga skaitymui visada guli jums patogioje, prieinamoje vietoje
Klausykite dvasią pakeliančios muzikos
Tai mano mėgstamiausias patarimas! Aš apskritai dievinu muziką, tačiau ji gali padėti ir jums.
Išeikite pasėdėti į lauką
Vaikščiodami ar sėdėdami dairykitės aplink ir klausykitės: skirkite keletą akimirkų, kad pasinertumėte į visą šį grožį, kurį mums teikia aplinka (žinoma, jei oras yra geras).
Visada įmanoma rasti žmogų, su kuriuo galėtumėte pasikalbėti
Nesvarbu, ar tai šeimos narys, draugas ar pašnekovas internete! Yra daugybė grupių, kurios gali padėti įveikti iššūkius, su kuriais susiduriate dėl AS, ir rasti atsakymus į rūpimus klausimus. Neužsisklęskite savyje ir nesistenkite gyventi su AS vieni. Lietuvoje taip pat susikūrusi Bechterevo liga sergančiųjų draugija „Judesys“, informaciją apie kurią rasite tinklapyje http://www.bechterevoliga.lt.
Kartais dėl ligos tarp keturių sienų uždarytam žmogui iš tiesų sunku rasti ką nors teigiama gyvenime. Tačiau mes visada turėtume ieškoti būdų, kaip išlikti pozityviems, net jei esame įkalinti tarp keturių sienų.
Tai ypač sunku ligos paūmėjimo metu, tačiau tokiu atveju reikėtų atrasti bent vieną kokį nors pozityvų dalyką. Sutelksite savo dėmesį būtent į jį. Esu tikra, kad pozityvus nusiteikimas mums padeda geriau susidoroti su 7 dienas per savaitę po 24 valandas per dieną vykstančiais gyvenimo su AS iššūkiais.

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >