Ką verta žinoti apie fizioterapinį ašinio spondiloartrito gydymą?
Kas yra fizioterapija?
Fizioterapeutas yra specialistas, išmanantis žmogaus kūno judėjimo mechanizmus, pratimus ir kitus metodus, padedančius atstatyti pažeistas kūno funkcijas. Fizioterapija arba fizinė terapija – tai prarasto judrumo ir kūno funkcijų grąžinimas žmogaus organizmui.
Kartais kokią nors traumą, pvz., raiščių patempimą sportuojant ar kaulo lūžį dėl nelaimingo įvykio patyrusiam žmogui fizioterapija grąžina galimybę vėl naudoti ranką ar koją. Ji taip pat padeda gydyti ilgalaikius susirgimus, pvz., išsėtinę sklerozę, osteoporozę, reumatinį artritą, taip pat ir ašinį spondiloartritą.
Kuo ji gali būti naudinga sergantiesiems AS?
Pasaulio ekspertų nuomone, fizioterapija yra viena iš svarbiausių ašinio spondiloartrito valdymo priemonių. Kai kuriems ligoniams fizioterapija padeda sumažinti apatinės nugaros dalies ir stuburo skausmus, pagerinti mobilumą. Nors fizioterapija pati savaime nėra pajėgi sustabdyti ašinio spondiloartrito progresavimo, ji taikoma kartu su kitokiu gydymu, pvz., vaistais, siekiant palengvinti ligos simptomus ir maksimaliai pagerinti kūno funkcijas. Derinant pratimus su medikamentiniu gydymu galima pasiekti geresnių rezultatų, nei vien tik mankštinantis ar vien tik vartojant vaistus.
Pirmosios konsultacijos metu fizioterapeutas visapusiškai įvertina kūno būklę ir skiria individualią mankštą. Ankilozinio spondilito fizioterapijos programa apima įvairius terapinius pratimus, pvz., tempimo pratimus stuburui ir kaklui, taip pat gali būti įtraukti raumenų stiprinimo pratimai, laikysenos korekcija bei aerobinė veikla, pvz., plaukimas ar važiavimo dviračiu.
Fizioterapijos metu pacientams sumažėja skausmas ir raumenų sąstingis, pagerėja nugaros ir kaklo judrumas, liga rečiau paūmėja.
Potenciali fizioterapijos nauda neapsiriboja vien fiziniais pokyčiais. Pradėjus reguliariai mankštintis pagerėja jų psichikos sveikata, geriau miegama ir mažiau pavargstama dienos metu. Mankštos suteikta gera savijauta teigiamai veikia ir kitus gyvenimo aspektus – darbinę veiklą ir šeimos gyvenimą.
Beje, individuali mankšta su fizioterapeutu ar dalyvavimas fizioterapeuto vedamuose grupiniuose užsiėmimuose duoda geresnius rezultatus nei mankštinimasis pačiam.
Kokią jūsų gydymo dalį sudarys fizioterapija, priklauso nuo gydytojo rekomendacijų, tačiau tarptautinėse AS gydymo gairėse pritariama specialisto prižiūrimai fizioterapijai aktyviu ankiloziniu spondilitu sergantiems ligoniams. Todėl pasitarkite su gydytoju dėl fizioterapijos tinkamumo jūsų atveju.

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >