Ar nevalgant angliavandenių turinčio maisto įmanoma suvaldyti AS?
Egzistuoja teorijos, kurios teigia, kad AS simptomus sunkina bakterija Klebsiella pneumonaie, kuri minta krakmolu, todėl sergantieji AS, iš mitybos raciono pašalinę krakmolo turinčius produktus, gali tikėtis sumažinti savo ligos simptomus.
Procesai žarnyne
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad minėta bakterija tikrai susijusi su AS: šia liga sergančių žmonių išmatose randama Klebsiella bakterijų (Klebsiella mėgsta gyventi žarnyne). Žmonių, sergančių aktyvia ligos forma, išmatose bakterijų buvo rasta ženkliai daugiau nei tų, kurie turėjo silpnesnę ar neaktyvią AS.
Toks pats vaizdas buvo gautas tiriant kraujo mėginius: žmonių su aktyvia AS forma kraujyje rasta daugiau antikūnų, susijusių su Klebsiella.
Eksperimentai su angliavandeniais
Buvo atliktas nedidelis tyrimas, kuriame dalyvavo 36 AS sergantys žmonės. Jie devynis mėnesius laikėsi mažai angliavandenių turinčios dietos. Po šio laikotarpio specifinių Klebsiella antikūnų jų kraujyje ženkliai sumažėjo. Dar svarbiau, kad kraujo tyrimai parodė ir AS aktyvumo sumažėjimą. Pacientai taip pat nurodė, kad vartoja mažiau vaistų nuo skausmo. Šie netiesioginiai požymiai rodo, kad minėta dieta turėjo teigiamą poveikį AS.
Deja, per pastaruosius dvidešimt metų nebuvo atlikta platesnių tyrimų, kad būtų galima pagrįsti šias išvadas. Vienintelis tyrimas, kuriame dalyvavo nedaug pacientų, neleidžia būti 100 procentų tikriems, kad ši mityba gali turėti teigiamos įtakos visiems AS sergantiesiems. Tačiau tai nereiškia, kad tyrimas neteisingas, nors jo imtis ir per maža, kad juo būtų galima įtikinamai remtis. Deja, ilgai trunkantys mitybos tyrimai, kuriuose dalyvautų didelis žmonių skaičius, yra sudėtingi, brangūs ir reikalauja daug pastangų, todėl neatliekami.
Tie, kurie patys išbandė mažai angliavandenių turinčią mitybą, tikina, kad jų gyvenimo kokybė pastebimai pagerėjo. Taigi visada verta atkreipti dėmesį į savo valgymo įpročius ir pabandyti juos keisti, žinoma, laikantis atsargumo priemonių ir akylai stebint savo organizmą. Jeigu kai kuriems žmonėms padeda mažai angliavandenių turinti mitybą, galbūt ji padės ir jums.
Kaip pereiti prie mitybos be angliavandenių
Sumažinti angliavandenių kiekį ar net visai jų atsisakyti – nemenkas žygdarbis. Prieš keisdami savo mitybą būtinai turite pasitarti su gydytoju, kad išvengtumėte netikėtų poveikių sveikatai.
Keiskite mitybą laipsniškai, įvesdami į savo maisto racioną žemesnį glikeminį indeksą turinčius produktus arba produktus be glitimo. Galbūt šiuo atveju verta investuoti į daržovių spiralizatorių, kuris padės jums grūdinius makaronus pakeisti makaronais iš daržovių.
Tiesa, pastebėta, kad vieniems žmonėms mažai angliavandenių turinti mityba tikrai padeda, o kitiems – ne. Tai natūralu – skirtingi žmonės į skirtingas medžiagas reaguoja skirtingai. Vienintelis būdas įsitikinti – išbandyti patiems…

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >