Kaip mankšta gali padėti suvaldyti ligą?
Informuotumas ir AS
Sergant tokia liga, kaip ankilozinis spondilitas, labai svarbu ja domėtis, rinkti visą su ja susijusią informaciją, nes gautos žinios padės sėkmingiau valdyti ligą ir gyventi kokybiškesnį gyvenimą. Jūsų moto turėtų būti: „AS gyvena su manimi, o ne aš su AS“. Socialiniai tinklai – puiki terpė pacientams pasidalinti savo ligos valdymo būdais bei atliekamų pratimų sekomis. Tačiau negalima pamiršti, kad AS kiekvieną veikia skirtingai, todėl negalima aklai pasitikėti kitų patarimais. Prieš pradedant mankštintis svarbu pasikonsultuoti su fizioterapeutu arba gydytoju, ar pasirinktas veiksmų planas teisingas.
Sergant AS judėti būtina. Net ir labai sunkiomis dienomis reikėtų atlikti keletą lengvų tempimo pratimų, tačiau jokiu būdu nepersistenkite.
Truputis gali reikšti labai daug
Iš tiesų AS sergantys žmonės patys gali daug padaryti, kad išsaugotų tiesią nugarą ir vaikščiotų aukštai iškelta galva. Todėl labai svarbu išmėginti daugybę dalykų, kol atrasite tuos, kurie padeda sumažinti skausmą ir išlaikyti kūno judrumą. Sergant lėtine liga net ir pats menkiausias judesys gali atrodyti kaip rimta mankšta. Todėl nesikoncentruokite į judesių amplitudę. Net jeigu judesys yra visiškai menkas, drąsiai jį galite vadinti mankšta, nes visai nesvarbu, kokie tie judesiai – dideli ar visai maži. Svarbu nepersistengti, tačiau pabandyti būtina. Be abejonės, prieš imantis ko nors pirmą kartą, reikėtų pasitarti su gydytoju.
Tiesi nugara ir laikysenos tikrinimas
Mankštą privalote daryti kasdien, kaip ir vartoti vaistus. Pratimų pamiršti negalite, nes jie padeda kūnui atlikti kasdienes užduotis, kurios sveikiems žmonėms atrodo savaime suprantamos. Neabejoju, kad jums kas nors yra sakęs – „išsitieskite“. Iš tiesų tai labai naudingas pratimas, padedantis sustiprinti stuburą ir pagerinti laikyseną. Tiesiog stebėkite save.
Pratimai nuo nugaros skausmų
Pastebėjus savo laikysenos pokyčius šį pratimą greičiausiai jums norėsis kartoti dar ir dar kartą. Matant save stovint tiesia nugara iš karto pagerėja nuotaika ir atsiranda jėgų pasiruošti dienos iššūkiams. Reguliariai pasitikrinkite laikyseną per visą dieną ir būtinai pasižiūrėkite, kaip stovite prieš veidrodį išeidami iš namų. Namuose ant sienos galite nusibrėžti liniją, kurią bus patogu sekti ir matyti, ar ūgis nesumažėjo, t. y. ar vėl nesukumpote.
Kvėpuokite laisvai
Gilus kvėpavimas – puikus būdas šonkaulių judėjimui ir plaučių talpai palaikyti. Be to, kvėpuodami mes jaučiamės gyvi! Labai sveika derinti kvėpavimo pratimus ir kasdienę veiklą. Kvėpavimo pratimus darykite atlikdami įprastus buities darbus: tiesiog giliai įkvėpkite ir sulaikykite kvėpavimą, kol suskaičiuosite nuo 5 iki 1. Pratimą kartokite 3 kartus.
Kuo daugiau vaikščiokite
Kitose šalyse AS pacientai netgi susibūrę į specialias draugijas, skatinančias vaikščiojimą. Pedometrais yra fiksuojami nueiti žingsniai ir gautais rezultatais žmonės dalinasi internete. Galite vaikščioti ir fiksuoti savo žingsnius ir patys, tačiau bus daug veiksmingiau, jei rasite bendraminčių, sergančių ta pačia liga. Šiuo atveju jums gali padėti narystė Bechterevo liga sergančiųjų draugijoje.
Vaikščiokite pagal savo galimybes. Vien gali sau leisti nueiti ilgus atstumus, tačiau jeigu nesate tam pajėgūs, netgi trumpas pasivaikščiojimas yra labai naudingas.
Patarimas: panašiai, kaip atliekant rytinius laikysenos pratimus, vaikščiodami nepamirškite ištiesti nugaros ir daryti kvėpavimo pratimus.
Šiek tiek pasistenkite
Jeigu jūsų liga pažengusi, greičiausiai per dieną galite atlikti tik kelis tempimo pratimus, pasivaikščioti, kontroliuoti laikyseną ir daryti kvėpavimo pratimus, tačiau to pakaks, kad pajustumėte skirtumą. Kita vertus, galite išbandyti ir kitokias mankštas.
Pratimai vandenyje. Plaukimas – tai puiki mankšta, kurios metu reikia nugalėti vandens pasipriešinimą. Kol esate vandenyje, judėjimo poveikis kūnui yra silpnesnis nei įprastinės mankštos metu. Plaukimas stiprina kūną ir suteikia jam lankstumo. Sergant AS specialistai rekomenduoja plaukti krauliu. Tačiau priklausomai nuo to, kiek pažengusi liga, kraulis tinka ne visiems AS sergantiems pacientams. Dėl jums tinkamo plaukimo stiliaus pasitarkite su gydytoju.
Dar vienas žingsnis pirmyn. Jei pasirinksite vandenį, išbandykite ir vandens aerobiką, kuri labai gerina lankstumą ir padeda sustiprinti pagrindinius raumenis. Yra žmonių, kurie ryžtasi dar didesniam krūviui ir lanko grupinius kūno balanso ar jogos užsiėmimus. Tačiau visų svarbiausia yra užsiimti tuo, kas jums tinka.
< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >