Sprendimai, kaip susitvarkyti savo darbotvarkę segant AS
Šiais laikais su savo darbo krūviu sunkiai susidoroja daugelis žmonių. Tačiau kai sergate AS ir kasdien iš paskutinių jėgų kovojate su skausmu ir sustingimu, ribojančiu judėjimą, kirba klausimas, ar apskritai sugebėsite išsaugoti stabilų darbą. Dirbti su tokia liga, kaip AS, yra iššūkis, tačiau tinkamai susidėliojus savo darbotvarkę ir įvertinus pareigas yra įmanoma.

 1. Prašykite kolegų pagalbos
  Pats svarbiausias dalykas yra suprasti, kad jūs nesate vienas, kovodamas su savo liga. Darbovietėse gali būti žmogiškųjų išteklių skyrius, kurio paskirtis – padėti panašių problemų turintiems darbuotojams. Taip pat nebijokite kalbėtis apie savo ligą su kolegomis, nesigėdykite prašyti jų pagalbos. Kolegos paprastai noriai padeda, kai supranta, su kokiais iššūkiais jums tenka susidurti.
 2. Nenuvertinkite bendruomenės
  Pagalbą galima rasti ir už savo darbo vietos ribų. Bechterevo liga sergančiųjų draugija teikia įvairialypę informaciją ir paramą jos nariams.
 3. Dirbkite pagal savo galimybes
  Sergant AS labai patogu dirbti iš namų ar turėti lankstų darbo grafiką. Tai leidžia lanksčiai planuoti dienotvarkę pagal savo tempą ir prisiderinti prie dienų, kai liga paūmėja ir daug judėti tampa sunku. Sunkiau turėti tokią lanksčią dienotvarkę, jei dirbate įstaigoje, tačiau galite atrasti su darbdaviu kitokių sprendimų – pavyzdžiui, pasikalbėkite dėl lanksčių darbo valandų, nešiojamo kompiuterio, kad ligos paūmėjimo metu galėtumėte dirbti iš namų, dėl ergonominių baldų darbo vietoje ir pan.
 4. Būkite aktyvūs
  Norint išvengti AS paūmėjimo, vienas iš pagrindinių patarimų – stengtis ilgai neužsibūti toje pačioje pozicijoje. Nors darbas biure dažnai būna sėdimas ir monotoniškas, periodiškai būtinai pasirąžykite, atsistokite, išsitieskite ir pajudėkite. Taip sumažinsite sąnarių ir raumenų skausmą, pagerinsite kūno paslankumą ir palaikysite gerą laikyseną. Jei sistemingai darote kineziterapijos pratimus, kodėl gi jų neprisiminus pietų pertraukos metu?
  Manoma, kad fizinio aktyvumo palaikymas padeda pagerinti esmines kūno funkcijas ir lankstumą, išlaikyti sąnarių elastingumą ir mobilumą. Vėlgi tai lengviau, jei dirbate savarankiškai, tačiau dirbdami biure galite paprašyti daugiau pertraukų. Netgi toks, atrodytų mažas veiksmas, kaip kojų ištiesimas ir ištempimas, gali turėti naudos.
 5. Savo laiką planuokite išmintingai
  AS epizodo metu, net kai jūs susidorojate su skausmu, darbo kokybė visada nukenčia – nesate tokie produktyvūs kaip kiti, kadangi bet kokiai užduočiai atlikti jums paprastai reikia daugiau laiko nei žmogui, kuris neserga AS.
  Kolegos dažnai negali jums duoti papildomo laiko, todėl privalote taip viską susiplanuoti, kad spėtumėte laiku. Sugrupuokite darbus ir pirmai grupei priskirkite tokias užduotis, kurioms keliama mažiau reikalavimų ir jas atlikti galima per trumpesnį laiką. Tai suteiks daugiau galimybių neatsilikti nuo darbo ritmo. Svarbiausia, jokiu būdu neskubėkite, kad padarytumėte greičiau, kadangi tuomet pasipils klaidos bei netikslumai ir dėl nepakankamo dėmesingumo nukentės darbo kokybė. Išnaudokite užduočiai visą jai skirtą laiką, atraskite laiko pertraukoms, koncentruokitės į kokybę, o ne į greitį.
 6. Pasirūpinkite savo emocine savijauta
  Poveikis, kurį mums daro darbas, nėra tik fizinis. Jis veikia ir mūsų emocinę savijautą. Išbandykite atsipalaidavimo metodus, tokius, kaip meditacija, kad sumažintumėte įtampą ir stresą, kurį kelia AS darbo dienos metu. Sergant tokia neprognozuojama liga, kaip AS, bus daug lengviau susidoroti su iškylančiais sunkumais, jeigu turėsite tvirtą psichinę pusiausvyrą ir pozityvų požiūrį.
  Jei AS kelia jums problemų darbe, prisiminkite, kad esate tokie ne vieni. Dėl pagalbos ir palaikymo susisiekite su savo gydytoju ar pacientų organizacija.

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >