Medikai primygtinai pataria sergantiesiems AS atsikratyti šio įpročio
Esate rūkalius? Pažadame, kad tai nebus pamokslas
Nepradėsime pasakoti, kad cigaretės sukelia vėžį – tai jau žinote. Užuot skatinę jums kaltės jausmą, panagrinėsime, kodėl reumatine liga sergantys žmonės rūko.
Mat kai suvoksite priežastis, dėl kurių rūkote, labiau tikėtina, kad panorėsite šio įpročio atsikratyti ir rasite motyvacijos tai padaryti. Taigi pateikiame penkias svarbiausias priežastis, kodėl reumatine liga sergantys žmonės rūko, ir siūlome keletą patarimų, kaip šią problemą spręsti.
Priežastis Nr. 1: „Aš nežinojau, kad cigaretės blogina mano AS būklę“
Patarimas: įdėmiai skaitykite toliau…
Rūkymas, apskritai kenkdamas mūsų sveikatai, taip pat skatina greitesnę AS ligos eigą ir blogina visus AS simptomus. Kuo daugiau rūkote, tuo labiau aštrėja AS simptomai ir tuo didesnė žala daroma jūsų sąnariams. Taigi akivaizdu, kad rūkaliaus, sergančio AS, gyvenimo kokybė dar labiau blogėja. Be to, rūkymas netgi per pusę gali sumažinti kai kurių gydymo būdų efektyvumą.
Nepaisant to tyrimai rodo, kad tarp AS sergančių žmonių rūkančiųjų yra gerokai daugiau nei bendroje populiacijoje. Kodėl? Galbūt į šį klausimą atsakys kitos keturios priežastys.
Priežastis Nr. 2: „Man labai skauda. Rūkau, kad tai iškęsčiau“
Patarimas: pasitarkite su gydytoju dėl geresnės skausmo kontrolės.
Skausmas užima daug vietos sergančiojo AS gyvenime, o lėtinis skausmas labai dažnai tampa rūkymo priežastimi. Kaip parodė JAV mokslininkų atliktas tyrimas, rūkančiųjų skaičius bendroje populiacijoje per 15 metų sumažėjo, tačiau lėtinį skausmą patiriančių žmonių grupėje jis nepakito.
Ironiška: sergant AS, daugiau cigarečių lygu daugiau simptomų, vadinasi, ir daugiau skausmo (ir galbūt dar daugiau cigarečių). Taigi būtina suvokti, kad kaip tik mažesnis cigarečių skaičius, o ne didesnis, padeda geriau kontroliuoti AS simptomus ir skausmą.
Priežastis Nr. 3: „Sirgdamas AS aš negaliu sportuoti, todėl rūkau“
Patarimas: sergant AS mankšta yra labai naudinga.
Mankšta gali padėti kovoti su potraukiu rūkyti. Mat fiziniai pratimai, kaip ir tabakas, mūsų smegenyse aktyvuoja malonumo taškus, todėl padeda žmonėms mesti rūkyti. Reguliari mankšta yra labai naudinga tiek AS kontrolei, tiek mūsų valios ugdymui. Fiziniai pratimai sumažina skausmą ir didina stuburo paslankumą, tuo pačiu gerina ir gyvenimo kokybę.
Nors jums gali atrodyti, kad dėl AS simptomų nesugebėsite sportuoti, iš tiesų mankšta yra puikus būdas tiek sumažinti AS simptomus, tiek kovoti su potraukiu rūkymui.
Priežastis Nr. 4: „Dėl AS jaučiuosi izoliuotas, todėl bendrauju su cigarete“
Patarimas: nelikite vienas, prisijunkite prie grupės.
Deja, sergant reumatine liga vienatvė visai tikėtina: ligos paūmėjimai, bloga savijauta, nedarbingumas įkalina žmogų namuose. Vienatvė – sudėtinga problema, susidedanti iš daugybės veiksnių, tačiau vienas iš pozityvių sprendimo būdų – kiek įmanoma, stengtis išlikti socialiai aktyviam.
Socialinės žiniasklaidos priemonės, įvairūs internetiniai forumai ir grupės – puiki galimybė gyventi socialinį gyvenimą neišeinant iš namų. Taip pat labai svarbu kalbėtis su savo artimaisiais, draugais bei gydytoju, pasisakyti jiems, kaip jaučiatės. Jie gali duoti gerų patarimų bei palaikyti jus morališkai.
Priežastis Nr. 5: „Tai man padeda ištverti AS“
Patarimas: ieškokite palaikymo, prisijunkite prie pacientų organizacijos, esančios netoli jūsų gyvenamosios vietos. Susižinoti, ar yra sergančiųjų AS grupė netoli jūsų gyvenamosios vietos, galite tapę Bechterevo liga segančiųjų draugijos nariu.
Rūkymas yra tik vienas iš būdų, kaip žmonės bando susidoroti su lėtinėmis ligomis, tokiomis, kaip AS, bei kitais gyvenimo iššūkiais. Tačiau tam ir reikalinga bendruomenė, kad žmonės dalintųsi savo patirtimi, kaip kitaip spręsti problemas, bei palaikytų vienas kitą.

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >