Jūra, smėlis ir ankilozinis spondiloartritas
Paplūdimys, miestas, užmiestis ar pažintinė kelionė? Apsispręsti dėl atostogų pobūdžio kartais sunku net sveikam žmogui, o ką jau kalbėti, jeigu sergama AS.

  1. Vietos pasirinkimas
    Turite pagalvoti ne tik apie tai, į kokius – šiltuosius ar šaltuosius – kraštus norite vykti, bet ir apie tai, kokia ten bus oro drėgmė. Dėl drėgno klimato AS simptomai gali paūmėti, todėl prieš kažkur vykdami labai gerai mintyse pasverkite, kaip jausitės vietiniame klimate.
  2. Kaip jūs keliausite?
    Jei kelionės metu ketinate aplankyti keletą skirtingų vietų, greičiausiai norėsite išsinuomoti automobilį. Iš anksto patikrinkite šalies kelių kokybę, nes netgi tokiose šalyse, kaip Norvegija ar Graikija, gali būti siaubingų kelių, kuriais teks kratytis per duobes ir tai jums gali būti tikra kankynė.
    Jei automobilio nuoma neįmanoma, ieškokite alternatyvos. Pavyzdžiui, tokiose šalyse, kaip Tailandas ar Marokas, gerai išvystytas geležinkelių tinklas ir žemos bilietų kainos.
  3. Kas keliaus kartu su jumis?
    Jūsų šeimos nariai arba partneris greičiausiai gerai žino jūsų būklę. Tačiau jeigu keliaujate su draugais, įsitikinkite, ar tikrai suvokia, kad jums gali prireikti jų pagalbos. Paaiškinkite jiems, kiek įmanoma, aiškiau, kokios yra jūsų galimybės, kad kelionės metu jie nenusiviltų. Jie turi nusiteikti, kad jums gali prireikti eiti lėčiau, o jeigu liga paūmės, jums gali tekti tiesiogine prasme remtis į juos.
  4. Pasiruošimas kelionei
    Kai jau žinote, kur ir su kuo keliausite, belieka susikrauti daiktus. Lengviau pasakyti nei padaryti. Reikia apgalvoti viską nuo pradžių iki pabaigos. Pagalvokite apie tinkamą krepšį (patartina su ratukais) ir stenkitės neimti jokių papildomų daiktų, kad nebūtų papildomo svorio.
    Antras žingsnis – patikrinti dokumentus. Svarbiausias dalykas, kurio niekada neturite pamiršti, yra vaistai. Daugelis AS gydymui skirtų vaistų įtraukti į kontroliuojamų medžiagų sąrašą, todėl gali prireikti gydytojo pažymos ar recepto, kuriuos reikia turėti su savimi. Iš anksto susižinokite, kokios taisyklės dėl vaistų galioja šalyje, į kurią vyksite.
    Žinia, AS yra nenuspėjama būklė. Todėl galbūt verta pagalvoti apie kelionės draudimą, kuris ligos paūmėjimo atveju padengtų gydymo išlaidas.
  5. Kelionė
    Jeigu jums reikia skristi lėktuvu, turite žinoti, ką daryti, kad skrydis jus kuo mažiau išvargintų:
    • Periodiškai pasirąžykite ir prasitampykite – tyrimai rodo, kad 15 minučių pajudėjimas lėktuve gali žymiai pagerinti keleivio savijautą.
    • Pasirinkite patogiausią vietą – kai kurios svetainės, pavyzdžiui, seatguru.com, kiekvieną vietą lėktuve įvertina pagal komforto lygį. Tyrimai rodo, kad 36in – optimali vieta komfortiškam sėdėjimui.
    • Įsitaisykite patogiai – lėktuvuose paprastai būna atsarginių pagalvių, antklodžių ir skrydžio kojinių. Nebijokite paprašyti jų daugiau, kad susikurtumėte atlošo ir sėdynių profilius tokius, kad jums būtų patogu.
  6. Maksimaliai išnaudokite atostogas
    Jei norite mėgautis atostogomis, kruopščiai suplanuokite, ką veiksite. AS neturėtų jums trukdyti daryti tai, ką norite, tačiau prieš išvykdami pasitarkite su gydytoju ir įsitikinkite, kad vartojate pakankamai vaistų.
    Nepersistenkite ir krūvį išdėliokite tolygiai: aktyvias dienas ir pažintines keliones kaitaliokite su poilsiu ir tinginiavimu prie baseino. Atsipalaiduokite – juk jums atostogos…

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >