Kaip susigyventi su AS paveiktu savo kūnu
Atimtas kūnas
Dėl ankilozinio spondilito, ypač paūmėjimo dienomis, savo kūną jaučiate tarsi svetimą. Atrodo, kad tai jis kontroliuoja jus, o ne atvirkščiai. Ilgalaikius nugaros skausmus sukeliančios ligos, pvz., AS, gali palaipsniui iškreipti jūsų požiūrį, pirmiausiai tai, kai jūs suvokiate savo įvaizdį ir vietą pasaulyje.
Psichologai tai vadina „asmenybės atsiskyrimu nuo kūno“. Visi likusieji tai vadina kūno priėmimo problemomis, kurios atsiranda, kai dėl AS nustojame jaustis laimingi savo pačių kūne: kūno neatpažįstame, nenorime jo atpažinti, mums jis nepatinka ir nejaučiame ryšio su juo.
Atgaukite savo kūną!
Klausimas, kaip priimti savo kūną, – dažnas su lėtiniu skausmu ir lėtinėmis ligomis gyvenančio ligonio palydovas. Svarbiausia yra tai, kad įmanoma atgauti savo kūną, išlikti pozityviems ir valdyti situaciją net ir tuomet, kai AS norėtų jus įtikinti priešingai.
Šie aštuoni patarimai ir keletas pavyzdžių, kaip skirtingose situacijose atsidūrusiems žmonėms pavyko laimėti kovą ir priimti savo kūną, padės jums savo kūne jaustis geriau.

  1. Įsileiskite AS, tačiau neleiskite jam jūsų nugalėti
    Norint priimti savo kūną, būtina susitaikyti su savo būkle. Tačiau tai nereiškia, kad reikia užleisti savo pozicijas ir leisti AS laimėti – kaip tik visiškai priešingai. Tai reiškia, kad kūną reikia priimti tokį, koks jis yra šiandien, šią akimirką, ir pradėti veikti atsispiriant nuo šio taško. Tai reiškia, kad reikia pripažinti, kad AS yra jūsų gyvenimo dalis, tačiau ne jūsų esmė.
  2. Pritaikykite pasaulį sau
    Nekovokite, tačiau aktyviai įtraukite AS į savo kasdienybę. Aplinkos pertvarką pradėkite nuo virtuvės spintelių, pereikite prie mankštos būdų ir baikite savo poilsio zona, kurią paverskite pačiu jaukiausiu prieglobsčiu. Įdiekite daug mažų patobulinimų buityje, kurių visuma leistų jums ne tik įgyti pranašumą prieš AS, tačiau į gyvenimą įneštų rimtą teigiamą pokytį.
  3. Dalyvaukite derybose, tačiau savo sąlygomis
    Energijos vienetų teorija paaiškina gyvenimo sergant lėtinėmis ligomis ribotumą: kiekvienas rytas pradedamas su tam tikru energijos vienetų skaičiumi, tačiau dienos eigoje jie senka, kol visai nelieka. Tačiau tai suteikia ir tam tikrų galių – galite rinktis, kaip tą dieną išnaudosite savo energijos vienetų normą (ir nuspręsite, ar skolintis iš rytojaus). Nusistatykite realistiškus tikslus, tada galėsite sveikinti save su tos dienos pasiekimais, o ne kaltinti dėl to, ko nepadarėte.
  4. Socialinius tinklus naudokite kaip ramentą, o ne savigraužai
    Socialiniai tinklai gali būti ir geriausias draugas, ir pikčiausias priešas. Naudokite juos teigiamam bendravimui su jums naudingais žmonėmis. Tačiau nenaudokite jų – kaip daugelis daro – savo gyvenimo palyginimui su sveikų žmonių gyvenimu. Anokia čia paslaptis – kiekvieno mūsų gyvenimas „Facebook’e“ atrodo nuostabus, tačiau visiems pasitaiko ir nesėkmingų dienų. Tiesiog žmonės tokių dienų paprastai neviešina.
  5. Būkite aktyvūs
    Pasidomėkite, ką galėtumėte padaryti savo gyvenime, kad jį kaip nors praturtintumėte. Pagalvokite apie mitybą, sportą, kasdienį režimą, artimų žmonių paramos ratą. Pažaiskite su idėjomis, išbandykite skirtingus dalykus – bet ką, kas leistų jums, o ne AS pasijusti situacijos šeimininku.
  6. Suplanuokite paūmėjimo dienas
    Skamba kaip beprotybė, ar ne? Paūmėjimas dažniausiai būna neprognozuojamas. Tačiau jam vis tiek galite pasiruošti iš anksto – suplanuoti pasižiūrėti filmą, pasiklausyti mėgiamos muzikos ir pan. Kada ištiks paūmėjimo epizodai, ne jūsų valioje, tačiau jūsų valioje suplanuoti, ką veiksite jiems užklupus.
  7. Pasakykite sau drąsinančią kalbą
    Gal ir kvailai nuskambės, bet teigiamas pokalbis su savimi gali duoti nuostabių rezultatų. Praktikuojantys tokius pokalbius su savimi sportininkai pasiekia geresnių rezultatų. Ne vieno žmogaus nuomone, tokie pokalbiai gali padėti ir nuo lėtinio skausmo. Įpraskite reguliariai įkvėpti save kalbomis ir galbūt savo kūne pasijusite geriau.
  8. Atraskite vidinę ramybę
    Šį patarimą tikriausiai sudėtingiausia įgyvendinti, be to, jis pats asmeniškiausias. Priimti kūną tokį, koks jis yra, – tai išimtinė valios teisė. Protas yra raumuo, o kiekvienas raumuo turi būti treniruojamas. Atraskite, kas jus nuramina ir padeda į gyvenimą (ir AS) pažvelgti iš perspektyvos. Tai nebūtinai turi būti meditacija arba joga (nors ir viena, ir kita puikiai tinka). Galite tiesiog surašyti 10 dalykų, kurie šiuo metu jums gyvenime puikiai sekasi, paklausyti mėgiamos dainos, užsiimti seksu, net išplauti indus! Darykite bet ką, kas gilina jūsų ramybę.
    Aktyviai rūpindamiesi savimi pajusite, kad labiau kontroliuojate savo kūną, todėl mažiau norėsis nuo jo atitolti. Susitaikę ir priėmę kūną tokį, koks jis yra, turėsite daugiau priežasčių save mylėti, todėl atsiras ir daugiau gerų dienų.

< Informacija parengta bendradarbiaujant su Novartis >